Symposium A-2: Eringen Medal Symposium in honor of Gang Chen

(Awards Symposia)

Symposium Organizer:
Ronggui Yang (University of Colorado at Boulder), ronggui.yang@colorado.edu

Theodorian Borca-Tasciuc (Rensselaer Polytechnic University), borcat@rpi.edu

Chris Dames (University of California at Berkeley), cdames@berkeley.edu

Bao Yang (University of Maryland), baoyang@umd.edu

Symposium Technical Description

This year’s A.C. Eringen Medal Symposium will be held in honor of Professor Gang Chen from the Mechanical Engineering Department of MIT for his seminal contributions to the understanding of nanoscale transport and energy conversion phenomena, and their applications in energy storage and conversion, and thermal management. We invite papers in both fundamentals and technological applications of nanoscale transport, both theoretical, experimental and system studies. Specifically, we invite the papers from the following areas: a) nanoscale heat conduction and thermoelectrics; b) near-field thermal radiation and solar utilization; c) Exploiting nanoscale transport for technological applications including energy conversion, desalination, and thermal management; d). General discussion on future research and education needs in nanoscale transport.

Presentations are by invitation only.

Technical Program

Monday | M1 10:00am-11:40am

 

A2-1: Eringen Medal Symposium in honor of Gang Chen
Room 1101/1102 Session Chair: Ronggui Yang , Theodorian Borca-Tasciuc, Chris Dames, Bao Yang Track A: Awards Symposia
10:00 am Opening Remarks
10:20 am Phonon dynamics at surfaces and interfaces and its implications (Invited)

Deyu Li

10:40 am Coherence and localisation of thermal phonons (Invited)

Yann Chalopin

11:00 am Mean free path distribution of propagons in amorphous silicon (Invited)

Renkun Chen

11:20 am Time-resolved magneto-optical kerr effect of magnetic thin films for ultrafast thermal characterization (Invited)

Xiaojia Wang

Monday | M2 1:00pm-2:40pm

A2-2: Eringen Medal Symposium in honor of Gang Chen
Room 1101/1102 Session Chair: Ronggui Yang , Theodorian Borca-Tasciuc, Chris Dames, Bao Yang Track A: Awards Symposia
1:00 pm Thermal diodes, thermoelectrics, and metamaterials (Invited)

Chris Dames

1:20 pm Thermoelectric transport engineering in nanostructured bulk pnictogen chalcogenides materials obtained by microwave synthesis (Invited)

Theodorian Borca-Tasciuc

1:40 pm Solid-state thermionic energy conversion in layered materials from first-principles (Invited)

Keivan Esfarjani

2:00 pm New routes to nanostructured thermoelectrics (Invited)

Michael Thompson Pettes

2:20 pm Thermal and thermoelectric transport measurements of an individual boron arsenide microstructure (Invited)

Jaehyun Kim, Owen M. Williams, Eric Ou, Alan H. Cowley, Li Shi

Monday | M3 3:00pm-4:40pm

A2-3: Eringen Medal Symposium in honor of Gang Chen
Room 1101/1102 Session Chair: Ronggui Yang , Theodorian Borca-Tasciuc, Chris Dames, Bao Yan Track A: Awards Symposia
3:00 pm Casimir interactions between periodic nanostructures (Invited)

Zhuomin Zhang, Xianglei Liu

3:25 pm Radiative heat transfer at the nanoscale (Invited)

Pramod Reddy, Bai Song, Dakotah Thompson, Anthony Fiorino, Edgar Meyhofer

3:50 pm Controlling near field energy transfer with with quantum spillover and electrostatic gating in 2D materials (Invited)

Nicholas Fang

4:15 pm Manipulating near-field and far-field thermal radiation (Invited)

Austin Minnich

Tuesday | T1 10:00am-11:40am

A2-4: Eringen Medal Symposium in honor of Gang Chen
Room 1101/1102 Session Chair: Ronggui Yang , Theodorian Borca-Tasciuc, Chris Dames, Bao Yang Track A: Awards Symposia
10:00 am Phonon transport and thermal conductivity in transition metal dichalcogenides (Invited)

Xiaokun Gu

10:25 am Mapping and controlling thermal spectra of 2D van der Waals materials (Invited)

Yongjie Hu

10:50 am Thermoelectric transport in single layer graphene (Invited)

Mona Zebarjadi

11:15 am Tuning electronic heat transport in graphene/metal heterostructures with ultralow thermal conductivity (Invited)

Yee Kan Koh

Tuesday | T2 1:00pm-2:40pm

A2-5: Eringen Medal Symposium in honor of Gang Chen
Room 1101/1102 Session Chair: Ronggui Yang , Theodorian Borca-Tasciuc, Chris Dames, Bao Yang Track A: Awards Symposia
1:00 pm Large-scale nanophotonic absorbers for solar energy conversion (Invited)

Sheng Shen

1:25 pm Solar thermal processes and power generation (Invited)

Thomas Cooper, Lee A Weinstein, George Ni, Sungwoo Yang, Bikram Bhatia, Lin Zhao, Elise Strobach, Svetlana V Boriskina, Evelyn N Wang, Gang Chen

1:50 pm Polymer-based metamaterial for large scale radiative cooling (Invited)

Xiaobo Yin

2:15 pm Energy transfer and radiative cooling beyond conventional limits via photon and polariton localization (Invited)

Svetlana V. Boriskina, Jonathan K. Tong, Wei-Chun Hsu, Yi Huang, Lee Weinstein, Yanfei Xu, Vazrik Chiloyan, Yoichiro Tsurimaki, Gang Chen

Tuesday | T3 3:00pm-4:40pm

A2-6: Eringen Medal Symposium in honor of Gang Chen
Room 1101/1102 Session Chair: Ronggui Yang , Theodorian Borca-Tasciuc, Chris Dames, Bao Yang Track A: Awards Symposia
3:00 pm Microemulsion absorbents and their application in cooling systems (Invited)

Bao Yang

3:20 pm Dislon – the quantum journey of dislocations (Invited)

Mingda Li

3:40 pm Understanding electron-phonon interaction at the single-mode level: simulation and experiment (Invited)

Bolin Liao, Jiawei Zhou, Te-Huan Liu, Gang Chen

4:00 pm Thermal transport across hard-soft material interfaces (Invited)

Tengfei Luo

4:20 pm Combined computational and experimental investigation of thermal transport in thin films (Invited)

Pamela Norris